You are currently viewing ABAP

ABAP

ABAP (SE80)

Advanced Business Application Programming

 

ABAP ingilizce “Advanced Business Application Programming” ifadesinin baş harflerinden oluşur. Aslında başlangıçta  Almanca “Allgemeiner Berichts-Aufbereitungs-Prozessor” tanımının baş harflerinden kısaltılmış olup Genel rapor oluşturma prosedürü anlamına gelir. (General report creation processor)

ABAP yazılım endüstrisinin lider firması olan SAP nin geliştirmiş olduğu üst seviye programlama dilidir. ABAP java ile tam uyumlu çalışır ve SAP uygulama sunucusunun programlamasında kullanılır.

SAP ERP uçtan uca ABAP ile programlandığından tamamen özelleştirilebilir bir pakettir. ABAP geliştirme ortamına  SAP GUI uygulamalarından erişilebildiği gibi 7.5 versiyonu ile birlikte HanaDB Studio ve Eclipse ile de java ortamından programlama yapılabilir.

ABAP Tarihçesi

ABAP Dördüncü Nesil Programlama Dilleri arasındadır. SAP nin R/2 adını verdiği ERP sisteminde programlama aracı olarak 1980 lerden itibaren kullanılmaya başlamıştır. Kullanım amacı raporlama aracı ve SAP nin modüllerinin dizaynı olarak belirtilebilir.

ABAP’ı diğer dillerden ayıran en önemli özellik kuşkusuz LDB (Logical Database) olarak adlandırdığımız mantıksal veritabanı konseptinden yararlanan ilk dil olmasıdır. Bu yapı diğer dillerde daha sonradan data connector data  adapter  , dataset şeklinde kullanılmış olan yapıyı SAP de internal table a veri doldurarak oldukça yalın bir hale getirir.

Uygulamadan basit bir örnek verecek olursak mesela .net dilleri ile SQL server veritabanına erişirken kullanılan 5 adımlı veri erişimi yapısı ABAP da bütünleşik bir yapı olmasının da avantajı ile iki adımda internal tabloya veri doldurulması ile tamamlanır.

 

.net Kod Örneği

ABAP Kod Karşılığı

* ADIM1 : Veri Tabanı Bağlantısının Tanımlanması.

 

sqlconnection

VERITABANI_BAGLANTISI= new sqlconnection

(system.configuration.configurationmanager.

connectionstrings

[“Data Source=ornek.ficosoft.com;Initial Catalog=ORNEK;user id=ornek;password=ornek; “].connectionstring);

  SAP Application server seviyesinde database bağlantısı sağladığından ayrıca kodda tanımlamaya gerek yok.

*ADIM2 : Veri Tabanı Bağlantısının Açılması.

 

VERITABANI_BAGLANTISI.open();

  SAP Application server seviyesinde database bağlantısı sağladığından ayrıca kodda açmaya gerek yok.

*ADIM3 : Açılan Veri Tabanı Bağlantısındaki bir sql  veri isteğinin tanımlanması

 

sqldataadapter

VERITABANI_ADAPTORU = new sqldataadapter(“SELECT * FROM KNA1 ”, VERITABANI_BAGLANTISI);

SAP Application server seviyesinde database bağlantısı sağladığından gerek yok.

*ADIM4 : Çağrılan verinin programda tutulacağı veri setinin tanımlanması

 dataset

VERI_SETI = new dataset();

Standart internal tablo deklarasyonu

DATA : IT_MUS TYPE TABLE OF KNA1.

*ADIM5 : Çağrılan verinin  veri setine doldurulması

VERITABANI_ADAPTORU

.fill(VERI_SETI);

Standart internal tablo ya verinin doldurulması

SELECT * FROM KNA1 INTO TABLE IT_MUS.

 

ABAP, ilk kez 1992 yılında SAP tarafından yayımlanan R / 3 sistemi programlarının oluşturulması için konuşlandırılan birincil dil olarak kullanıldı. 1990’lı yıllardan beri bilgisayar donanım ve yazılımlarının gelişimi ve gelişimi ile birlikte, ABAP çok sayıda sistem ve SAP uygulaması yazmak için kullanılmıştır. 2001 yılına kadar, bu dil, en temel olanları dışında (core component) , SAP’nin neredeyse tüm işlevlerini yazmak için kullanıldı.

ABAP, SAP’nin R / 3 platformunun geliştirilmesinde kullanıldığı gibi programlama platformu olarak da sunuldu. Dil, SAP müşterileri tarafından ihtiyaç duyulabilecek ek uygulamaların geliştirilmesi amacıyla da kullanılacaktı. Müşterilere, arayüzlerin ve özel raporların geliştirilmesinde ABAP programlamasını kullanma yeteneği sağlandı. ABAP profesyonel programlama ve hesaplama deneyimi olan son derece teknik müşterilere hitap etmeyi amaçlamaktadır.

1999 yılında, ABAP’ın nesne yönelimli bir uzantısı olan ABAP Objects, dilin işlevselliğini daha da artırmak için SAP tarafından piyasaya sürüldü. Buna, R / 3 4.6 Release eşlik etti. SAP’nin şu andaki geliştirme platformu olan NetWeaver, ABAP ve Java desteği de sunmaktadır.

ABAP Kapsamında Başlıca geliştirme türleri şunlardır. :

Raporlar,

Modül grubu programlama,

Arayüzler,

Formlar,

Veri dönüşümleri,

User Exit ve BADI

Dış Sistem entegrasyonları

Bunun yanında  Tüm R / 3 uygulamaları ve hatta SAP core component in yani  baz sistemin parçaları ABAP’ta geliştirilmiştir.

ABAP programları SAP veritabanında bulunur ve ABAP Workbench araçları kullanılarak düzenlenir. Genellikle SAP Web Uygulama Sunucusunun bir parçası olarak uygulanan SAP çekirdek bileşeni bağlamında derlenir, hata ayıklanır ve çalıştırılır.

 
 

This Post Has One Comment

Bir yanıt yazın